Mezoterapi uygulamaları ile ilgili bilgilendirme

20 Tem 2019

Mezoterapi farklı amaçlara yönelik hazırlanmış özel ilaç karışımlarının derinin orta tabakasına, özel iğne uçları kullanılarak uygulanmasına verilen isimdir.

Estetik mezoterapide amaç cilt, cilt altı yağ dokusu ve saçlı derideki hedef bölgeye direk ihtiyaç duyulan ve istediğimiz yönde etki gösterecek olan ilaçların enjekte edilmesi ile soruna yönelik fayda sağlanabilir.

Mezoterapide seans sayıları  probleme, problemin oluş mekanizmasına ve süresine, kullanılan ilaçların özelliğine göre değişiklik gösterebilir.

  • Cilt gençleştirme amacıyla mezoterapi

Yaş ve çevresel faktörler başta olmak üzere cildimizi yıpratan ve yaşlandıran birçok etken vardır. Deri yaşlandıkça kan dolaşımı azaldığından cilt hücrelerinin beslenmesi ve oksijen alımı azalır. Sonuçta cilt hücreleri hem sayıca azalır hem de fonksiyonları yavaşlar. Cildin keratinli en üst tabakası kalınlaşır ve cilt parlaklığı azalır;  buna karşılık cilde canlılığını veren ve besleyen orta tabaka incelir.  Ciltteki kollajen ve elastin miktarı azalır. Bunun sonucunda cilt sarkmaları ve kırışıklıklar belirginleşir.

Mezoterapi,  cildi canlandırmak,sıkılaştırmak,nemlendirmek, cilt lekelerini açmak,ince kırışıklıkların görünümünü azaltarak cildi yenilemek ve gençleştirmek amacıyla yüz, boyun, el üstü ve dekolte bölgelerine uygulanabilir. Daha kısa sürede daha etkili sonuçlar elde etmek için mezoterapide kullanılacak ilaç karışımları cilt problemine uygun olarak kişiye özel hazırlanır.

Bu amaçla hazırlanan karışımlar hyaluronik asit, peptidler, amino asitler, enzimler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerebilirler. Bu maddelerin doğrudan sorunlu cilt bölgelerine verilmesi deride kollajen ve elastin sentezini artırarak cildin sıkılaşmasında ve yenilenmesinde fayda sağlar.

  • Saç tedavilerinde mezoterapi

Mezoterapi  saç dökülmelerinde dökülmeyi durdurmak,  saçlı deriyi canlandırarak incelmiş ve zayıflamış saçların görünümünü iyileştirmek  amacıyla saçlı deriye uygulanabilir. Özellikle saç dökülme, seyrelme problemleri ve saç canlandırmada fayda sağlar.

Saç mezoterapisi saç yağ salgılanmasını düzenleyebilir. Saç köklerine etkili ilaçların, vitamin ve minerallerin direk saçlı deriye enjekte edilmesi saç sağlığına fayda sağlar. Saç dökülmesi durdurulabilir ve yeni saç gelişimi sağlanabilir. Saç mezoterapisi ile saçlı deride kan dolaşımı düzenlenebilir.

Saç mezoterapisi diğer saç dökülmesi tedavileri ile birlikte tedavilerin etkinliğini arttırmak amacıyla kullanılabilir. Saç ekimi tedavilerinden önce ve sonra uygulanabilir.

  • Bölgesel incelme ve selülit tedavilerinde mezoterapi

Mezoterapi  bölgesel zayıflama (lipoliz) ve selülit tedavisi için  bacak, karın çevresi ve kollara uygulanabilir. Lipoliz amaçlı mezoterapiden sonra ortaya çıkan yağ asitleri böbrek yoluyla atıldığından tedavi sonrasında kişilere  bol sıvı alımı önerilmektedir.

Selülit tedavisi ve bölgesel zayıflamada kullanılan ilaçlar cilt altı yağ çözücüler, kan dolaşımını artıran ajanlar ve  ödem çözücü ürünlerdir. Yağ kitlesi azalırken ödemin çözülmesi ve dolaşımın düzenlenmesiyle citteki portakal kabuğu görünümünün iyileştirilmesine fayda sağlar.

  • Göz çevresinde mezoterapi

Göz kapaklarındaki cilt yapısal olarak çok incedir. Göz kapaklarındaki cildin elastikiyet kaybına bağlı sarkması ve göz çevresinde kaz ayağı dediğimiz kırışıklıkların oluşması yaşla birlikte meydana gelen değişikliklerdir. Diğer yandan göz kapaklarında ortaya çıkan renk değişiklikleri ve torbalanmalar her yaşta görülebilecek estetik sorunlardır. Göz çevresindeki ciltte elastik dokuyu ve kollajeni  artırmak , cildin canlılığını ve parlaklığını geri kazandırmak, göz çevresindeki koyu renk değişikliklerini gidermek  için göz çevresindeki cilde mezoterapi uygulamaları ya da otolog hücresel tedavi uygulamaları yapılabilir.

Göz çevresindeki cilde soruna yönelik  ilaçlarının enjeksiyonu ile mezoterapi yönteminde  amaç,  kişinin kendi cilt hücrelerinin aktivitesinin artırılması ile  göz kapaklarında ve göz çevresinde daha genç ve parlak bir görünüm elde edilmesi, cilt sıkılığının artırılmasına bağlı hafif kapak sarkmalarının düzeltilmesi, göz çevresi morluklarının görünümünün iyileştirilmesi ve ince kırışıklıkların onarılması ile kaz ayağı görünümünün  hafifletilmesidir. Memnun edici sonuçlar elde etmek için, tedavi tercihinde, kişinin yaşı, kırışıklıkların yoğunluğu ve derinliği,  ciltteki elastikiyet kaybının derecesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Search

+