HÜCRESEL (OTOLOG) TEDAVİLER

25 Tem 2019

Otolog kelimesi sözlük anlamı olarak ‘kendinden olan, kişiye özgü’ demektir. Otolog kavramı; aynı kişiden alınan bir dokunun ya da biyolojik bir materyalin, belirli bir işlemden geçirilerek veya geçirilmeksizin tekrar aynı kişiye geri verilmesi olarak da tanımlanabilir. Uygulamada kişilerin kendi vücutlarından (cilt tedavileri için kulak arkası cildinden, saç tedavileri için saçlı deriden) toplanan hücreler işlemden geçirilerek tedavi edilecek bölgeye enjekte edilirler. Böylece uygulama yapılacak bölgede öncül hücrelerin sayısının artışı sağlanır.

Otolog hücresel tedaviler cillteki derin kırışıklılkların görünümünün iyileştirilmesinde ve ince çizgilerin giderilmesinde, lekelerin ve koyu alanların renginin açılmasında, kapanmayan kronik yaraların tedavisinde, cilt kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla yüz, boyun ve dekolte bölgelerinde cilt  gençleştirme uygulamalarında, akne veya suçiçeği gibi rahatsızlıklar sonrası oluşan çukurların doldurulmasında, derideki çatlak ve izlerin görünümünün iyileştirilmesinde ve indirek olarak hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen kelliklerin tedavisinde kullanılırlar.

  • Hücresel tedavilerin cilt gençleştirme etkisi nasıl olur?

Yaş ve çevresel faktörler başta olmak üzere cildimizi yıpratan ve yaşlandıran birçok etken vardır. Deri yaşlandıkça kan dolaşımı azaldığından cilt hücrelerinin beslenmesi ve oksijen alımı azalır. Cildin keratinli en üst tabakası kalınlaşır ve cilt parlaklığı azalır;  buna karşılık cilde canlılığını veren ve besleyen orta tabaka incelir Cildin orta tabakasında yer alan  fibroblast hücreleri  bağ dokusunun ana hücreleridir. Fibroblast hücreleri  cildin sıkılığını, elastikiyetini, parlak ve genç görünmesini sağlayan proteinleri üretirler.  Fibroblast hücreler ,  cildin  nemli kalmasında su tutarak görev yapan hyalüronik asit gibi maddeleri salgılarlar. Sonuçta cilt hücrelerinin  hem sayıca azalması hem de fonksiyonlarının  yavaşlaması ile  ciltteki kollajen ve elastin miktarı azalır. Bunun sonucunda ciltte ince çizgiler ve özellikle mimik bölgelerinde zaman içinde derin kırışıklıklar oluşur.

Otolog tedavlilerde amaç sorunlu cilt bölgelerinde kişinin kendi cilt hücrelerinin sayısının artırılmasıdır. Otolog hücre süspansiyonlarının enjeksiyonu ile beraber hücreler cilt içerisinde tutunarak kollajen ve elastin proteinlerini sentezlemeye başlarlar. Kollajen ve elastin proteinlerinin artmasının yanı sıra hücreler arası maddeler de  zenginleşerek derinin üst kısımlarına yönelmeye başlar.  Cildin üst tabakasına kadar taşınan bu yenilenme sürecinin ilerlemesiyle birlikte ince çizgiler ve kırışıklıkların görünümü azalır. Otolog hücresel tedavilerde amaç derinin orta tabakasının kalınlaştırılması ve bunun sonucunda cilde daha sıkı ve genç bir form kazandırılmasıdır.

Tedavide hastanın en çok şikayet ettiği bölgeye hücreleri enjekte etmek en etkili sonucu yaratacak olmakla beraber aynı seansta tüm yüz, boyun- dekolte bölgesi ve el üstüne daha yaygın bir uygulama da yapılabilir.

Uygulamanın hemen sonrasında ciltte oluşan aydınlanma ve canlanma etkisi geçici olup esas etki tedaviden sonraki 2. -3. ayda kendini göstermeye başlar ve bu etki 6 ay boyunca artarak devam eder.

Hücresel cilt tedavilerinin sonucunda cilt tonunda düzelme, kuruluk problemlerinde azalma, lekeler ve cilt çukurluklarında fark edilir iyileşme gözlemlenir. Derin çizgilerin görünümünün iyileştirilmesi, ince çizgilerin ise kaybolması sağlanır.  Cilt daha sıkı, daha canlı,  daha pürüzsüz ve daha genç  bir form kazanır.

Tedavilerimizin ayrıntıları için instagram hesabımızı inceleyebilirsiniz.

  • Hücresel tedavilerin göz çevresi sorunlarına etkisi nasıl olur?

Geçen zamanın etkileri göz çevresindeki ciltte kırışıklık, koyu renk değişiklikleri, elastikiyette azalma, göz kapaklarında sarkma, torbalanma  ve cilt dokusunda matlaşma olarak izlenir. Bunun nedeni yaşlanma ile beraber cildimizdeki fibroblast hücrelerinin kaybı ve buna bağlı olarak kollajen ve elastin gibi diğer matriks proteinlerinin üretiminin azalmasıdır.

Enjekte edilen otolog cilt  hücrelerinin göz çevresindeki ciltte tutunarak kolajen ve elastin sentezlenmeye başlamasıyla cildin üst tabakasına kadar taşınan iyileştirici/yenileyici  bir süreç başlar. İnce çizgiler ve kırışıklıklar onarılır; cilt daha genç ve aydınlık bir form kazanır. Göz altı morluklarının görünümünün iyileştirilmesinde ve  kılcal damar görünümlerinin azaltılmasında etkilidir.

Tedavilerimizin ayrıntıları için instagram hesabımızı inceleyebilirsiniz.

  • Hücresel tedaviler ile saç kaybı nasıl önlenir?

Androgenetik alopesi(kellik), sert, kalın ve pigmentli saç tellerinin zaman içinde incelmesi, zayıflaması ve rengini kaybederek belirsizleşmesi ile karakterize genetik olarak belirlenmiş bir hastalıktır. Androgenetik alopesi hem erkekleri hem de kadınları etkileyen yaygın bir sorundur. Erkeklerde genellikle ön saç çizgisi yavaşça belirsizleşmeye başlar ve şakaklarda kademeli incelme ile devam eder. Kadınlarda genellikle saç kaybı saçın tepe ve ön bölümünde belirgindir. Ön saç çizgisi korunur. Şakaklarda ise hafifçe açıklık görülür.

Otolog hücresel saç tedavisi uygulamasında kişinin kendi saçlı deri bölgesinden toplanan hücreler işlemden geçirilerek saçlı derinin sorunlu bölgelerine enjekte edilir. Enjeksiyon sonucunda sorunlu bölgelerde saç folikül hücrelerinin ve destek hücrelerinin sayısı artırılmış olur. Saç köklerini besleyen kılcal damarların yenilenmesi ile saçlı derinin kan dolaşımı yeniden düzenlenir. Sonuçta daha iyi beslenen zayıf ve incelmiş saç köklerinin normal döngüsüne dönmesi sağlanır. Saç dökülmesi önlenir.  Sorunlu bölgelerde saç tellerinin yoğunluğunda ve kalınlık kalitesinde artış sağlanır. Ayrıca yeni saç oluşumu tetiklenerek daha iyi bir görüntü elde edilmesi sağlanmış olur.

Tedavilerimizin ayrıntıları için instagram hesabımızı inceleyebilirsiniz.

Search

+