Hücresel (OTOLOG) Uygulamalar

25 Tem 2019

Otolog kelimesi sözlük anlamı olarak ‘kendinden olan, kişiye özgü’ demektir. Otolog kavramı; aynı kişiden alınan bir dokunun ya da biyolojik bir materyalin, belirli bir işlemden geçirilerek veya geçirilmeksizin tekrar aynı kişiye geri verilmesi olarak da tanımlanabilir. Uygulamada kişilerin kendi vücutlarından (cilt tedavileri için kulak arkası cildinden, saç tedavileri için saçlı deriden) toplanan hücreler işlemden geçirilerek tedavi edilecek bölgeye enjekte edilirler. Böylece uygulama yapılacak bölgede öncül hücrelerin sayısının artışı sağlanır.

Otolog hücresel tedaviler cillteki derin kırışıklılkların görünümünün iyileştirilmesinde ve ince çizgilerin giderilmesinde, lekelerin ve koyu alanların renginin açılmasında, kapanmayan kronik yaraların tedavisinde, cilt kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla yüz, boyun ve dekolte bölgelerinde cilt  gençleştirme uygulamalarında, akne veya suçiçeği gibi rahatsızlıklar sonrası oluşan çukurların doldurulmasında, derideki çatlak ve izlerin görünümünün iyileştirilmesinde fayda sağlamak amacıyla kullanılabilir.

  • Hücresel uygulamaların cilt gençleştirmeye faydası nasıl olur?

Yaş ve çevresel faktörler başta olmak üzere cildimizi yıpratan ve yaşlandıran birçok etken vardır. Deri yaşlandıkça kan dolaşımı azaldığından cilt hücrelerinin beslenmesi ve oksijen alımı azalır. Cildin keratinli en üst tabakası kalınlaşır ve cilt parlaklığı azalır;  buna karşılık cilde canlılığını veren ve besleyen orta tabaka incelir Cildin orta tabakasında yer alan  fibroblast hücreleri  bağ dokusunun ana hücreleridir. Fibroblast hücreleri  cildin sıkılığını, elastikiyetini, parlak ve genç görünmesini sağlayan proteinleri üretirler.  Fibroblast hücreler ,  cildin  nemli kalmasında su tutarak görev yapan hyalüronik asit gibi maddeleri salgılarlar. Sonuçta cilt hücrelerinin  hem sayıca azalması hem de fonksiyonlarının  yavaşlaması ile  ciltteki kollajen ve elastin miktarı azalır. Bunun sonucunda ciltte ince çizgiler ve özellikle mimik bölgelerinde zaman içinde derin kırışıklıklar oluşur.

Otolog uygulamalarla sorunlu cilt bölgelerinde kişinin kendi cilt hücrelerinin sayısının artırılmasına fayda sağlanabilir. Otolog hücre süspansiyonlarının enjeksiyonu ile beraber hücreler cilt içerisinde tutunarak kollajen ve elastin proteinlerini sentezlemeye başlarlar. Kollajen ve elastin proteinlerinin artmasının yanı sıra hücreler arası maddeler de  zenginleşerek derinin üst kısımlarına yönelmeye başlar.  Cildin üst tabakasına kadar taşınan bu yenilenme sürecinin ilerlemesiyle birlikte ince çizgiler ve kırışıklıkların görünümünün azaltılmasında fayda sağlanır. Otolog hücresel uygulamalarda derinin orta tabakasının kalınlaştırmasına fayda sağlanır. Cilde daha sıkı ve genç bir form kazandırılabilir.

Tedavide hastanın en çok şikayet ettiği bölgeye hücreleri enjekte etmek en etkili sonucu yaratacak olmakla beraber aynı seansta tüm yüz, boyun- dekolte bölgesi ve el üstüne daha yaygın bir uygulama da yapılabilir.

Uygulamanın hemen sonrasında ciltte oluşan aydınlanma ve canlanma etkisi geçici olup esas etki tedaviden sonraki 2. -3. ayda kendini göstermeye başlar ve bu etki 6 ay boyunca artarak devam eder.

Hücresel cilt uygulamalarının sonucunda cilt tonunda düzelme, kuruluk problemlerinde azalma, lekeler ve cilt çukurlarının görünümünün iyileştirilmesinde fayda sağlanabilir. Derin çizgilerin görünümünün iyileştirmesinde fayda sağlanabilir.

  • Hücresel Uygulamaların göz çevresi sorunlarına faydası nasıl olur?

Geçen zamanın etkileri göz çevresindeki ciltte kırışıklık, koyu renk değişiklikleri, elastikiyette azalma, göz kapaklarında sarkma, torbalanma  ve cilt dokusunda matlaşma olarak izlenir. Bunun nedeni yaşlanma ile beraber cildimizdeki fibroblast hücrelerinin kaybı ve buna bağlı olarak kollajen ve elastin gibi diğer matriks proteinlerinin üretiminin azalmasıdır.

Enjekte edilen otolog cilt  hücrelerinin göz çevresindeki ciltte tutunarak kolajen ve elastin sentezlenmeye başlamasıyla cildin üst tabakasına kadar taşınan iyileştirici/yenileyici  bir süreç başlar. İnce çizgiler ve kırışıklıkların görünümünün iyileştirilmesinde fayda sağlanır;cilt daha genç ve aydınlık bir görünüm kazanabilir. Göz altı morluklarının görünümünün iyileştirilmesinde ve  kılcal damar görünümlerinin azaltılmasında fayda sağlanabilir.

  • Hücresel uygulamalar ile saç kaybının önlenmesinde nasıl fayda sağlanır?

Androgenetik alopesi(kellik), sert, kalın ve pigmentli saç tellerinin zaman içinde incelmesi, zayıflaması ve rengini kaybederek belirsizleşmesi ile karakterize genetik olarak belirlenmiş bir hastalıktır. Androgenetik alopesi hem erkekleri hem de kadınları etkileyen yaygın bir sorundur. Erkeklerde genellikle ön saç çizgisi yavaşça belirsizleşmeye başlar ve şakaklarda kademeli incelme ile devam eder. Kadınlarda genellikle saç kaybı saçın tepe ve ön bölümünde belirgindir. Ön saç çizgisi korunur. Şakaklarda ise hafifçe açıklık görülür.

Otolog hücresel saç uygulamasında kişinin kendi saçlı deri bölgesinden toplanan hücreler işlemden geçirilerek saçlı derinin sorunlu bölgelerine enjekte edilir. Enjeksiyon sonucunda sorunlu bölgelerde saç folikül hücrelerinin ve destek hücrelerinin sayısının artırılması yönünde fayda sağlanabilir. Ayrıca saç köklerini besleyen kılcal damarların yenilenmesi ile saçlı derinin kan dolaşımının yeniden düzenlenmesinde fayda sağlanabilir. Sonuçta daha iyi beslenen zayıf ve incelmiş saç köklerinin normale dönmesinde ve saç dökülmesinin önlenmesinde fayda sağlanabilir. Saç dökülmesi önlenir. Ayrıca sorunlu bölgelerde saç tellerinin yoğunluğunda ve kalınlık kalitesinin artırılmasında fayda sağlanabilir.

Search

+