Hücresel (OTOLOG) Uygulamalar

25 Tem 2019

Otolog kelimesi sözlük anlamı olarak ‘kendinden olan, kişiye özgü’ demektir. Otolog kavramı; aynı kişiden alınan bir dokunun ya da biyolojik bir materyalin, belirli bir işlemden geçirilerek veya geçirilmeksizin tekrar aynı kişiye geri verilmesi olarak da tanımlanabilir. Uygulamada kişilerin kendi vücutlarından (cilt tedavileri için kulak arkası cildinden, saç tedavileri için saçlı deriden) toplanan hücreler işlemden geçirilerek tedavi edilecek bölgeye enjekte edilirler. Böylece uygulama yapılacak bölgede öncül hücrelerin sayısının artışı sağlanır.

  • Hücresel Uygulamaların göz çevresi sorunlarına faydası nasıl olur?

Geçen zamanın etkileri göz çevresindeki ciltte kırışıklık, koyu renk değişiklikleri, elastikiyette azalma, göz kapaklarında sarkma, torbalanma  ve cilt dokusunda matlaşma olarak izlenir. Bunun nedeni yaşlanma ile beraber cildimizdeki fibroblast hücrelerinin kaybı ve buna bağlı olarak kollajen ve elastin gibi diğer matriks proteinlerinin üretiminin azalmasıdır.

Enjekte edilen otolog cilt  hücrelerinin göz çevresindeki ciltte tutunarak kolajen ve elastin sentezlenmeye başlamasıyla cildin üst tabakasına kadar taşınan iyileştirici/yenileyici  bir süreç başlar. İnce çizgiler ve kırışıklıkların görünümünün iyileştirilmesinde fayda sağlanır;cilt daha genç ve aydınlık bir görünüm kazanabilir. Göz altı morluklarının görünümünün iyileştirilmesinde ve  kılcal damar görünümlerinin azaltılmasında fayda sağlanabilir.

  • Hücresel uygulamalar ile saç kaybının önlenmesinde nasıl fayda sağlanır?

Androgenetik alopesi(kellik), sert, kalın ve pigmentli saç tellerinin zaman içinde incelmesi, zayıflaması ve rengini kaybederek belirsizleşmesi ile karakterize genetik olarak belirlenmiş bir hastalıktır. Androgenetik alopesi hem erkekleri hem de kadınları etkileyen yaygın bir sorundur. Erkeklerde genellikle ön saç çizgisi yavaşça belirsizleşmeye başlar ve şakaklarda kademeli incelme ile devam eder. Kadınlarda genellikle saç kaybı saçın tepe ve ön bölümünde belirgindir. Ön saç çizgisi korunur. Şakaklarda ise hafifçe açıklık görülür.

Otolog hücresel saç uygulamasında kişinin kendi saçlı deri bölgesinden toplanan hücreler işlemden geçirilerek saçlı derinin sorunlu bölgelerine enjekte edilir. Enjeksiyon sonucunda sorunlu bölgelerde saç folikül hücrelerinin ve destek hücrelerinin sayısının artırılması yönünde fayda sağlanabilir. Ayrıca saç köklerini besleyen kılcal damarların yenilenmesi ile saçlı derinin kan dolaşımının yeniden düzenlenmesinde fayda sağlanabilir. Sonuçta daha iyi beslenen zayıf ve incelmiş saç köklerinin normale dönmesinde ve saç dökülmesinin önlenmesinde fayda sağlanabilir. Saç dökülmesi önlenir. Ayrıca sorunlu bölgelerde saç tellerinin yoğunluğunda ve kalınlık kalitesinin artırılmasında fayda sağlanabilir.

Search

+