YAŞLANAN GÖZ

17 Eyl 2019

Günümüz insanları 40lı 50 li yaşlarda aktif çalışma hayatının içinde, yoğun bilgisayar kullanan, uzun saatler gözleriyle yakın mesafe çalışma yapmak zorunda kalan bireylerdir. Günümüz şartları düşünüldüğünde göz organımız, 40 yaş gibi, biraz erken yaşlanma belirtileri göstermeye başlıyor diyebiliriz.

Devamı

Beslenme ve Göz Sağlığı

15 Eyl 2019

Göz sağlığımız için faydası olduğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış  A vitamini, E vitamini, C vitamini, çinko,  beta karoten, likopen, lutein,  zeaksantin ve antioksidan özellik gösteren diğer moleküllerden  zengin besin kaynaklarına göz atalım.

Devamı

Göz Kapağı Cerrahisi

10 Eyl 2019
  • Oküloplasti

Oküloplasti  oftalmolojinin (göz hastalıkları biliminin) bir alt dalıdır. Oküloplasti,  göz kapağı, gözyaşı sistemi ve gözü çevreleyen kemik ve yumuşak doku hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenir. Oküloplastik cerrahinin konusu,  göz kapaklarının şekil, işlev ve görünüşüyle ilgili bozukluklar ve bunların düzeltimesidir. Göz kapaklarındaki şekil bozuklukları doğuştan olabilir(doğumsal kapak düşüklüğü-ptozis- gibi) ya da ailesel kalıtım ve çevresel faktörler gibi etkenlerle ileri yaşlarda gelişebilir. Yaşlanma, tek başına, göz kapakları ve göz çevresindeki dokularda şekil değişikliği yapar.

Yaşlanma ile ciltte oluşan kollajen ve elastik doku kaybının yerçekimi etkisiyle birleşmesi sonucunda göz kapaklarında torbalanma ve sarkma, cilt fazlalığı, üst göz kapağında düşme (ptozis) ve kaşta düşme izlenir. Çoğu hastada cilt fazlalığına göz çevresindeki yağ dokunun  fıtıklaşması da eşlik eder. Alt göz kapağındaki sarkmalar ise  alt kapak kenarında içe ve dışa dönmeye neden olabilir.  Kapaklardaki cilt fazlalığı   ve cilt sarkmaları görme alanını daraltabilir ve estetik kaygılara neden olabilir. Ayrıca göz kapaklarını çevreleyen kasın kasılma etkisine bağlı olarak göz çevresinde ‘kaz ayağı’ denen kırışıklıklar oluşur.

Devamı

YÜKSEK KOLESTEROLEMİ VE GÖZ SAĞLIĞI

29 Tem 2019

Yüksek kan  kolesterol seviyelerinin  gözde izlenebilen  belirtileri vardır. Yüksek serum kolesterol seviyeleri herhangi bir hastalığa henüz yol açmadan önce bu belirtiler göz hekiminiz tarafından tespit edilebilir.

Devamı

GÜNEŞİN GÖZ SAĞLIĞIMIZA ETKİLERİ

29 Tem 2019

Uzun ve soğuk geçen bir kışın ardından nihayet özlediğimiz bahar mevsimine ve güneşli günlere kavuşmanın sevincinin hepimizi sardığı bu günlerde güneşin tadını çıkarırken UV ışınlarının göz sağlığımıza olan etkilerine göz atalım istedim.

Devamı

Kontakt lenslerle ilgili temel bilgiler

29 Tem 2019

Kontakt lensler direkt olarak gözün kornea dediğimiz saydam tabakası üzerine yerleştirilerek kullanılan medikal ürünlerdir. Gözlüklere tercihen  kırma kusurlarının düzeltilmesi amacıyla veya göz rengini değiştirmek gibi kozmetik amaçlarla kullanılabilirler.

Devamı

ÇOCUKLARDA GÖZ SAĞLIĞI

29 Tem 2019

*Bebeğim doğduğunda nasıl görüyor?

Bebekler doğduklarında görme yetileri çocukların veya biz yetişkinlerin seviyesinde değildir.

Devamı

Hücresel (OTOLOG) Uygulamalar

25 Tem 2019

Otolog kelimesi sözlük anlamı olarak ‘kendinden olan, kişiye özgü’ demektir. Otolog kavramı; aynı kişiden alınan bir dokunun ya da biyolojik bir materyalin, belirli bir işlemden geçirilerek veya geçirilmeksizin tekrar aynı kişiye geri verilmesi olarak da tanımlanabilir. Uygulamada kişilerin kendi vücutlarından (cilt tedavileri için kulak arkası cildinden, saç tedavileri için saçlı deriden) toplanan hücreler işlemden geçirilerek tedavi edilecek bölgeye enjekte edilirler. Böylece uygulama yapılacak bölgede öncül hücrelerin sayısının artışı sağlanır.

Devamı
1 2

Search

+