İv Glutatyon Tedavisinin Faydaları

16 Eki 2020

Pırıl pırıl bir cilde sahip olmamıza destek olan iv glutatyon tedavileri  vücudumuzda biriken toksinlerden ve ağır metallerden kurtulmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bağışıklık sistemimizi de güçlendirerek hastalıklarla savaşta direncimizi artırmaktadır.  Belirli aralıklarla uygulanan iv  glutatyon tedavileri ciltteki yaşlılık belirtilerini geriletirken, bağışıklık sistemi ve hücre yenilenmesi üzerine yaptığı olumlu etkilerle kronik yorgunluk, yaygın kas ağrısı, halsizlik gibi şikayetleri  de ortadan kaldırmakta ve daha dinç ve sağlıklı hissetmemize yardımcı olmaktadır.

Glutatyon günümüz çevre koşullarında maruz kaldığımız  hücre hasarına yol açan serbest radikallerin ve ağır metallerin vücutta etkisiz hale getirilmesinde rol alan en önemli antioksidan ve başarılı bir detoks molekülüdür. Sigara kullanımı , sigara dumanına maruz kalmak,  radyasyon, ultraviyole ışını, sebze ve meyvelerle vücudumuza giren çeşitli kimyasal ilaçlar sonucunda vücudumuzda  serbest radikaller oluşur. Glutatyonun  esas  görevi serbest radikal dediğimiz hücre hasarına (yaşlanmasına/ölümüne) neden olan toksinlerin  etkisiz hale getirilmesidir. Glutatyon ayrıca vücutta çeşitli nedenlerle biriken ağır metallerin (cıva, bakır,kadmiyum,arsenik…) vücuttan temizlenmesinde ve  karaciğer hücrelerindeki  tüm detoks süreçlerinde etkin rol alır böylelikle  vücutta biriken zararlı  toksinler  hücre hasarı oluşturmadan  etkisiz hale getirilmiş olur.  Bunu yaparken glutatyonun kendisi de parçalanır.  Bu nedenle,  çeşitli sebeplerle hücrelere hasar veren serbest radikallerin ve ağır metallerin vücutta fazlaca bulunduğu durumlarda glutatyon miktarımız toksinlerin hepsini etkisiz hale getirmeye yetmeyecek ve hücrelerimizde kaçınılmaz olarak hasar oluşacaktır.  Seanslar şeklinde uygulanacak iv glutatyon kürleri ile vücudumuza ihtiyacı olan glutatyon miktarı sağlanmış olur ve böylelikle hücrelerde, dokularda, organlarımızda ve  kaslarımızda  etkin bir  detoks etkisi oluşturulur.

Glutatyonun hücre yenilenmesini ve hücrelerdeki enerji üretimini artırıcı etkisi vücudumuzdaki toksinlerle savaşan detoks organımız olan  karaciğere  destek olmaktadır. Karaciğerde biriken yağların azaltılması ve hızlı çalışan karaciğer hücrelerinde enerji depolarının artırılması ile metabolik hastalıkların dokular üzerindeki yıkıcı etkileri azaltılmış olur.

Glutatyonun    hücrelerdeki  enerji üretiminde  önemli bir etkisi olduğu bilinmektedir.  Glutatyon kas gücü ve verimliliğini de artırdığından sporcu sağlığında önemli bir moleküldür.  İv glutatyon tedavilerinden sonra artmış kas gücüne bağlı olarak kronik yorgunluk ve yaygın kas ağrıları gibi şikayetlerde  gerileme olur ve kişiler  daha enerjik hissederler.  Glutatyon tedavisi vücudumuzda enerji üretimini ve depolanmasını  artırarak daha dinç ve enerjik  hissetmemizi sağlar. Enerji depolanması sonucunda bağışıklık sistemi daha etkili çalışmaya başlar ve vücutta olası hastalıklara karşı daha etkin bir savunma oluşturulur.

Sonuç olarak ciltteki yaşlılık belirtileri ile savaşan glutatyon , cilt kuruluğunun giderilmesi, cilt kırışıklıklarının iyileştirilmesi, yaşlılık lekelerinin azaltılması ve cildin daha canlı, parlak ve genç bir görünüm kazanmasında etkin olduğu kadar hücrelerdeki enerji üretiminin artırılması ile bağışıklık sisteminin desteklenmesi  ve kronik yorgunluğa bağlı şikayetlerin ortadan kaldırılmasında da etkilidir.

Glutatyon insan vücudunda bulunan en önemli antioksidandır.  Cilt hücrelerinde olduğu gibi, iç organların hücrelerinde de enerji üretimini artırarak hücrelerin daha hızlı çalışmasını ve daha hızlı yenilenmesini sağlayarak metabolizmamızı düzenler  ve  olası hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. Glutatyon bağışıklık sisteminin virüs ve bakterilerle olan savaşında kullandığı enzimlerin etkinliğinin düzenlenmesinde ve ortaya çıkan yıkıcı serbest radilallerin etkisiz hale getirilerek bağışıklık yanıtının düzenlenmesinde görev almaktadır.

Glutatyon tedavisi kişinin ihtiyaçlarına ve ek rahatsızlıklarının olup olmamasına göre toplamda 3-5 seans olarak,  haftada 1 ya da 2 gün olacak şekilde düzenlenir. Seanslar 30 dakika sürer ve glutatyon  damar yolundan uygulanır. Seans öncesinde ve sonrasında bol sıvı alınması toksinlerin idrar yoluyla atılmasını hızlandıracağı için önerilmektedir. Tedavi sonrasında kişiler günlük hayatına devam edebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+